Czy krem do opalania schodzi i jak rozpoznać, kiedy upłynął jego termin ważności?

Czy krem do opalania schodzi i jak rozpoznać, kiedy upłynął jego termin ważności?

Wszyscy tam byliśmy: słoneczny dzień zaskoczył nas i zaczęliśmy szukać w szafie zeszłorocznego kremu SPF. Wtedy pojawia się pytanie: czy krem do opalania znika czy traci ważność?

Wszyscy wiemy, jak ważne jest stosowanie filtrów SPF. Eksperci zalecają nakładanie kremu SPF na twarz każdego dnia, bez względu na pogodę, nawet jeśli jesteś w środku, ale siedzisz przy oknie. Do 80 procent promieni słonecznych może przenikać przez chmury, co oznacza, że jesteś zagrożony nawet w pochmurne, zimne dni. Jeśli chodzi o ciało, ważne jest, aby zawsze chronić skórę w cieplejsze dni, a w szczególności w miejscach, których nie zakrywa odzież.

Czy krem do opalania znika

Podsumowując, ochrona przeciwsłoneczna jest istotną częścią współczesnego życia, a jej stosowanie zapewnia ochronę przed wszystkim, od wizualnych uszkodzeń skóry po potencjalne długotrwałe choroby.

Ale jak często powinniśmy wymieniać nasze kremy do opalania? Czy mają one datę ważności, a jeśli tak, to jak długo trwa przeciętny krem? Zanim zaczniesz nakładać przeterminowany preparat, oto wszystko, co musisz wiedzieć według ekspertów.

Czy kremy do opalania znikają lub tracą ważność?

Mówiąc prosto, tak, absolutnie tak. 'Im dłużej filtr przeciwsłoneczny jest otwarty, tym mniej skuteczny będzie’, mówi Ian Taylor, kosmetyczny naukowiec dla Green People. 'Przeterminowany krem przeciwsłoneczny będzie mniej skuteczny i może nie zapewniać takiej samej ochrony przed oparzeniami słonecznymi’.

W przypadku chemicznych SPF, składniki takie jak oxybenzone i homosalate utlenią się i staną się całkowicie nieskuteczne, i chociaż nie dzieje się tak w przypadku mineralnych SPF i składników takich jak tlenek tytanu lub cynku, nadal ulegają degradacji, więc problem dotyczy zarówno chemicznych, jak i fizycznych SPF

Jak długo działa krem do opalania po otwarciu?

Według ekspertów, krem do opalania powinien teoretycznie wystarczyć na około 36 miesięcy. Jednak jest to okres od momentu ich pierwszej produkcji, a nie od momentu ich zakupu przez Ciebie, czy nawet pojawienia się na półkach sklepowych.

Czy krem do opalania traci ważność

Po otwarciu kremu do opalania, jest on „dobry” przez około 6 do 12 miesięcy, mówi dr Russo. Jednak pewne czynniki mogą wpłynąć na jego trwałość, w tym miejsce przechowywania. Przechowuj go w chłodnym, ciemnym miejscu, a nie w ciepłym lub wystawionym na działanie promieni słonecznych.

Czy na opakowaniu znajduje się coś, co należy sprawdzić?

Tak. Symbole na butelce rzeczywiście mają znaczenie, mimo że początkowo mogą być mylące! Czasami na butelce lub pudełku, w którym znajduje się produkt, widnieje nawet data ważności wyrażona cyframi, na przykład 10 22, co oznacza październik 2022. Jednak liczby te zazwyczaj odnoszą się do daty ważności, kiedy produkt może być używany, jeśli nie zostanie otwarty. Po otwarciu, niekoniecznie musi on trwać tak długo.

Jak możesz stwierdzić, czy twój krem przeciwsłoneczny stracił ważność?

Jeśli w składzie produktu nastąpiła jakakolwiek zmiana, nie należy go używać. Na przykład, jeśli wydaje się dużo bardziej wodnisty lub lepki w porównaniu z norma. Zawsze należy zachować ostrożność, ponieważ jest to Twoja ochrona przed słońcem, więc bardzo ważne jest, aby produkt nie zaczął się degradować lub utleniać.

Czy możesz używać zeszłorocznego kremu do opalania w tym roku?

To naprawdę zależy od tego, kiedy go kupiłaś, gdzie go przechowywałaś oraz jak wygląda i jak się czuje. Krem do opalania musi mieć datę ważności oraz symbole PAO lub klepsydry, a także powinien być przechowywany w chłodnym, ciemnym miejscu. Powinien również pachnieć i wyglądać tak jak dawniej, a nie mieć lepkiej lub rzadkiej konsystencji.

Jeśli krem był często wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych podczas gorących wakacji na plaży, prawdopodobnie najlepiej jest być bezpieczniejszym niż żałować i kupić nowy, mówi Melanie.

CATEGORIES
Share This